Zielone ogrodzenie Poznań z krzewów liściastych bądź iglastych, niskopienne czy wysokie? Które ogrodzenie będzie najlepsze do naszego skweru? A w jaki sposób je usadowić w gruncie i doglądać?

Dodaj komentarz

11 Maj, 2016 - autor: bucnomekup1980

Żywe płot z krzaków liściastych bądź iglastych, niskopienne czy wysokie? Jakie płot będzie najlepsze do naszego skweru? Natomiast jak je usadowić w gruncie i doglądać?

Trudno przeceniać zalety zielonego ogrodzenia Poznań. Upiększa skwer, osłania nas przed miejskim hałasem, kurzem, spalinami, jak również wzrokiem przechodniów. Zapewnia miły cień, daje azyl ptakom. Żywopłot zmniejsza siłę wiatru, nie powodując zawirowań powietrza, jakie są za litym murem ogrodzeniowym. Jednakże przed jego instalacją musimy podjąć decyzję, jaką rolę ma spełniać w ogrodzie. Czy ma nas ochraniać od sąsiada, bądź zastępować płot, bądź pomóc w rozdziale skweru na mniejsze części i stworzeniu intymnych kątów? Powinniśmy również postanowić, jaką ogrodzenie będzie posiadało docelową wysokość. Od tego zależy wybór rodzaju rośliny albo krzewu.

Ogromną zaletą ogrodzeń z drewek oraz krzaków iglastych jest ich całoroczna zieleń. Podczas gdy szpalery z gatunków zrzucających listowie zimą staną się ażurowe, z iglaków w dalszym ciągu dobrze ochraniają nas przed wzrokiem natrętnych.

Panuje osąd, że najbardziej odpowiednie na tego rodzaju żywopłoty są tuje o kolumnowym pokroju, np. klasy „Smaragd” tudzież „Spiralis”, jakie bez docinania utrzymują wąski kształt. Kiedy uzyskają należytą wielkość zmniejszamy je od góry.

Inne iglaki, np. cisy czy świerki potrzebują systematycznego strzyżenia.

Na zielone sztachety plastykowe wybieramy iglaki odporne na chłód. Wrażliwe tuje orientalne oraz cyprysiki Lawsona mogą przemarzać. Wadą takich nasadzeń jest dość wysoka cena. Rekompensują ją niezaprzeczalne walory: iglaste szpalery nie śmiecą liśćmi, nie trzeba ich cyklicznie ciąć.

Na zielone ogrodzenie z drzew liściastych wybieramy rodzaje, które mają uniesione pędy oraz prawidłowo się rozkrzewiają po przycięciu. W tej funkcji najprawidłowiej sprawdzają się wytrzymałe na niskie temperatury buki oraz graby.

Takie drzewa, regularnie strzyżone, dobrze gęstnieją, dzięki czemu pozyskane z nich zielone płoty, zdołają zastąpić wysokie ogrodzenia. Jeśli wyselekcjonujemy rodzaje z kolcami, takie jak igliczna czy robinia, wtedy przez parkan nie przedostanie się ani człek, ani zwierzę.

Zależnie od dynamiki wzrostu danego rodzaju mamy z nich zielone ogrodzenia Poznań o przeróżnej wysokości. Niskie (30-60cm) szpalery spośród berberysów robią za obramowanie rabat a także ścieżek, wydzielają od siebie różne części skweru. Takie dekoracyjne ogrodzenia prezentują się najodpowiedniej, jak je systematycznie strzyżemy.

Spośród gatunków osiągających większe rozmiary, jak na przykład ligustr, leszczyna bądź jaśminowce, możemy uzyskać dość pokaźne zielone ogrodzenia wysokości 1,5 – 2m. Jeżeli mają separować park od ulicy, strzyżemy je nadając regularny kształt.

Podczas gdy posadzimy z nich zielone ogrodzenie w głębi ogrodu, zdołamy je prowadzić w formie swobodnej.

Bez przycinania rozrastają się w szerokim zakresie, podkreślając naturalistyczny charakter tej części parku. Owo podejście zdaje akuratnie egzamin także w wypadku krzewów olśniewająco kwitnących, np. pięciorników, róży pomarszczonej, lilaków bądź żylistków. Wprawdzie te gatunki wolno także strzyc, niemniej jednak wtenczas znacznie lepiej kwitną.

Na zielone ogrodzenia polecane są także krzewy zimozielone.

Spośród tej grupy roślin na ogrodzenia Poznań najprzyzwoiciej nadaje się u nas bukszpan, i ostrokrzew Meservy. Tymczasem i one po ostrych zimach bywają czasem oszpecone przez zbrązowiałe liście. Na zachodzie Europy lubiane są zielone sztacheta z Winylu z laurowiśni lub zimozielonych rodzajów berberysów. Niestety , w naszych warunkach klimatycznych ich listowie często brązowieją z powodu mrozów. Stąd, jeśli już zdecydujemy się na taki parkan, winien być on nieduży (do 60-80cm), aby można go było osłonić na zimę agrowłókniną i bez trudności wyjąć zaschnięte części.

Jeśli pragniemy uzyskać wyjątkowo ozdobny płot, pożądane byłoby posadzić naprzemiennie dwie czy też trzy odmiany tego samego krzewu (tawuły, berberysy, tuje), różniące się barwą.

Podczas gdy konstytuujemy zielony parkan spośród gatunków zrzucających listowie na zimę, korzystnie jest obsadzić go drugim, małym, np. spośród iglaków ewentualnie zimozielonej trzmieliny.

Elegancki wygląd mają zielone sztacheta z plastyku strzyżone z wyobraźnią- z krętą linką „grzbietu” lub wystrzyżonymi wieżyczkami. Powinno się im jednak poświecić sporo czasu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Chmura kategorii

Ogrodzenia Uncategorized
%d blogerów lubi to: